Skąd się bierze cellulit?

Cellulit to bez wątpienia jeden z największych wrogów kobiet. Najczęściej atakuje piersi, brzuch oraz uda, choć zdarza się także że niezapowiedziany i nie proszony pojawia się także na innych częściach ciała. Powoduje on zniszczenie struktury skóry, która pod jego wpływem staje się grudkowata, pomarszczona i włóknista. Z tego też powodu cellulit często określany jest mianem pomarańczowej skórki.

Skąd się bierze cellulit?

Z cellulitem warto rozpocząć walkę już w chwili pojawienia się pierwszych jego oznak. To bardzo ważne, bowiem w im bardziej zaawansowanym stadium się znajdzie, tym walka z nim będzie znacznie trudniejsza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cellulit przy znaczącej nadwadze uważany jest za chorobę. W tym przypadku objawy cellulitu nasilają się wraz z powiększającą się powierzchnią tkanki tłuszczowej w organizmie.

Charakterystyczną cechą skórki pomarańczowej są pojawiającej się pod skórą grudki, które są niczym innym jak powiększonymi komórkami tłuszczowymi. To ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również i na zdrowie. Przerośnięte nadmiernie komórki tłuszczowe powodują ucisk naczyń krwionośnych i limfatycznych znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To powoduje znaczne pogorszenie się krążenia, co w efekcie prowadzi do wolniejszego usuwania toksyn, a także gorszego przyswajania tlenu i niezbędnych składników odżywczych.
Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Do tych występujących najczęściej zaliczyć można:

  • brak ruchu i siedzący tryb życia – mając pracę ”siedzącą” warto zadbać o nieco ruchu co dnia. Nie musi być to typowa i męcząca aktywności wiążąca się z uprawianiem jakiegoś sportu. Wystarczą dłuższe spacery czy zamiana komunikacji miejskiej bądź auta na rower;
  • niewłaściwą dietę, w której zawarta jest zbyt duża ilość cukru czy soli;
  • niedobory progesteronu (w komórkach znajduje się zbyt dużo estrogenów) – ta przypadłość musi być skonsultowana ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie (najczęściej farmakologiczne), które pozwoli uporać się z problemem i zredukować ryzyko wystąpienia pomarańczowej skórki;
  • problemy z krążeniem – tu również należy udać się po pomoc do specjalisty;
  • częste noszenie bardzo ciasnych ubrań;
  • długotrwałe i nadmierne palenie papierosów,
  • wady postawy przyczyniające się do zaburzenia przepływu krwi w dolnych partiach ciała.

Jak wygląda klasyfikacja cellulitu?

Wyróżnić można cztery stopnie zaawansowania cellulitu. Pierwszy z nich nie jest zbyt widoczny. Jak zatem go określić? Można tego dokonać w dość prosty sposób. Wystarczy ścisnąć dwoma palcami znajdujący się na brzuchu lub górnej części ud płat skóry. Jeżeli skóra robi się lekko grudkowa oznacza to, że wystąpił już pierwszy stopień cellulitu. To najlepszy moment na rozpoczęcie walki z wrogiem, gdyż później będzie znacznie trudniej.

Drugi stopień zaawansowania sprawdza się dokładnie tak jak pierwszy, z tym że efekt wygląda nieco inaczej. Po ściśnięciu skóra wygląda jak pomarańczowa skórka, mogą też pojawiać się lekkie bólowe dolegliwości. Trzeci stopień cellulitu można rozpoznać bez ściskania, bowiem jest on już widoczny gołym okiem. Dzieje się tak ze względu na to, że w tym stadium zaawansowania grudki mają już sporą objętość. Ponadto w głębszych warstwach skóra jest nierównomiernie pofałdowana (uwaga nie oznacza to że skóra jest pomarszczona to dwie zupełnie inne kwestie!). W czwartym stopniu zaawansowania na skórze występuje bardzo duża ilość pofałdowań. Ponadto grudki są nie tylko łatwo wyczuwalne, ale także i bolesne przy każdym dotyku.

Czy można skutecznie walczyć z cellulitem?

Skuteczna walka z cellulitem jest jak najbardziej możliwa. W tym przypadku jednak warto zacząć ją odpowiednio wcześniej, bowiem gdy pomarańczowa skórka wchodzi w koleją fazę zaawansowania walka z nią będzie się stawała coraz trudniejsza. Dobrym krokiem jaki należy podjąć jest stosowanie wszelkiego rodzaju sposób przyczyniających się do efektywnego usuwania nadmiaru wody z organizmu oraz takich, które znacząco poprawiają krążenie. Nie bez znaczenia jest również zmiana diety na zdrowszą (znaczące ograniczenie spożywania soli i cukru), a także zwiększenie aktywności fizycznej. Dodatkowo warto pić dużo niegazowanej wody, które doskonale sprawdzi się w codziennym oczyszczani organizmu z toksyn.

Obraz Arek Socha z Pixabay
Obraz Iván Tamás z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Zdrowe jelita – zdrowy organizm

Woda w diecie – jej rola i właściwości