Woda w diecie – jej rola i właściwości

Czy woda w diecie jest ważna? Jaką rolę odgrywa woda w diecie i w naszym codziennym życiu? Chcesz wiedzieć czy nie pijesz za mało wody w ciągu dnia?

Okazuje się, że woda jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada i jest związana z każdym procesem zachodzącym w organizmach, a jej niedobór w ciągu kilku dni prowadzi nawet do śmierci.

W rzeczywistości człowiek może przetrwać tylko kilka dni bez wody. Czy naprawdę jest niezbędna do funkcjonowania? Zapoznajmy się z informacjami, które każda osoba, ćwicząca, niećwicząca, z nadwagą czy bez powinna wiedzieć o wodzie.

Rola i znaczenie wody w diecie człowieka

Woda jest tlenkiem wodoru, który w warunkach standardowych i normalnych występuje w stanie ciekłym. Może również występować w postaci pary wodnej, gdy podgrzejemy ją do odpowiedniej temperatury. Zamrożona staje się lodem – to jej stały stan skupienia.

Woda to składnik niezbędny i potrzebny do funkcjonowania naszego organizmu, ale nie tylko ludzkiego. Okazuje się że jest to powszechne i niezbędne uzupełnienie pokarmu wszystkich znanych organizmów. Bierze udział w przebiegu większości reakcji metabolicznych w organizmach, jest też środkiem transportu wewnątrzustrojowego. Transportuje hormony, enzymy, substancje odżywcze oraz produkty przemiany materii. Woda to życie na świecie.

Ok. 70% naszego ciała to woda, która jest składnikiem każdej tkanki i komórki naszego ciała. Spełnia również bardzo wiele funkcji ważnych biologicznie i fizjologicznie. Temperatura organizmu jest regulowana właśnie przez wodę. Gdy jest gorąco organizm pozbywa się wody aby ochłodzić ciało – pocimy się. Woda usuwa uboczne produkty przemiany materii, głównie toksyny. Zajmuje się także transportem, wchłanianiem i rozpuszczaniem substancji spożywczych dostarczanych wraz z pokarmami. Nawilża również wdychane powietrze uczestnicząc w procesach oddychania. Chroni ważne dla życia organy, amortyzuje i nawadnia stawy.

Woda w diecie odpowiada za procesy metaboliczne zachodzące w naszym ciele. Zajmuje się i bierze czynny udział w termoregulacji temperatury naszego ciała. Uczestniczy także w oczyszczaniu toksyn i transportuje składniki odżywcze do wnętrza komórek i tkanek.

Woda w diecie – ile dziennie wody?

Należy pamiętać, że organizm traci wodę poprzez oddychanie, trawienie i pocenie się. Ważne jest to, aby regularnie w ciągu dnia nawadniać się poprzez picie płynów i spożywanie pokarmów, które zawierają wodę.

Mówiąc o zapotrzebowaniu człowieka na wodę pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny, inaczej wydatkuje energię i inaczej spala kalorie – więc zapotrzebowanie może (i jest różne) dla różnych osób, w różnych okresach, a nawet porach dnia. Płeć i wiek też jest ważne. Ocenia się, że zapotrzebowanie mieści się w granicach od 30 do 50 ml na kilogram masy ciała. Zależy to oczywiście od aktywności fizycznej, panującej temperatury otoczenia i wilgotności. Statystyczna osoba dorosła powinna przyjmować od 2 do 3 litrów wody dziennie.

Osoby z nadwagą lub otyłością, chore z problemami zdrowia powinny szczególnie zadbać o ilość spożywanej wody. Woda oczyszcza i wypłukuje toksyny, przyspiesza proces redukcji masy ciała, a także pozwala na efektywne oczyszczanie jelit i krwi. Pamiętajmy, że woda to nie tylko czysta woda z butelki – to także zupy, soki czy nawet kawa i herbata. Słodkie napoje to również woda, ale trzeba tu zwrócić uwagę, że zawierają substancje, które mogą przeszkodzić w redukcji masy ciała (zawierają cukier i syrop glukozowo-fruktozowy).

Nadmiar płynów też może być szkodliwy.

Pamiętaj, żeby w ciepłe i gorące dni spożywać większą ilość płynów, ponieważ niedobór wody w organizmie to nie tylko zwiększone pragnienie i suchość w ustach, ale zachwianie równowagi organizmu i jego wielu podstawowych funkcji. Może to prowadzić do odwodnienia, które jest niebezpiecznym stanem.

Odwodnienie organizmu

W normalnej sytuacji u osób zdrowych występuje homeostaza wody, czyli równowaga pomiędzy wydalaniem a pobieraniem wody. Równowaga ta może być zaburzona poprzez różne choroby i stany organizmu. Przyczyną pocenia się jest obrona organizmu przed podniesienie temperatury, czy to poprzez czynniki zewnętrze (gorąca pogoda, wilgotność) czy poprzez czynniki wewnętrze (gorączka wywołana chorobą). Musimy pamiętać, że wraz z potem tracimy również składniki mineralne – potas, sód, i inne. Prowadzi to do zaburzenia gospodarki ciała i odwodnienia. Konsekwencję mogą być poważne i nie należy lekceważyć skutków braku wody.

Pierwszy objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia, następnie pojawiają się bóle głowy i zawroty. Suchość w ustach i znaczne osłabienie organizmu to też częste skutki braku wody w organizmie. Jeżeli w dalszym ciągu nie gasimy pragnienia i nie uzupełniamy braku wody zaczynamy odczuwać przyśpieszoną pracę serca i gorączkę. W skrajnych sytuacjach spada ciśnienie tętnicze, możemy dostać drgawek i omdleń. Nigdy nie wolno doprowadzić do takiej sytuacji ponieważ skutki mogą być jeszcze większe.

Uzupełnianie na bieżąco wody to nie tylko gaszenie pragnienia, ale ważna i podstawowa czynność którą należy wykonywać gdy zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Odchudzanie

Jeżeli dbasz o sylwetkę i jesteś osobą ćwiczącą lub zmagasz się z nadmiarem tkanki tłuszczowej koniecznie spożywaj wodę mineralną. Zabieraj ją na spacery czy treningi na siłowni. Dostarczaj organizmowi płynów nie tylko, gdy poczujesz pragnienie. Uczucie pragnienia bardzo często jest „w tyle” za zapotrzebowaniem organizmu na wodę, a to właśnie w momentach wytężonej pracy organizm potrzebuje jej najbardziej.

W wielu dietach woda może służyć jako „wypełnienie” zastępując w żołądku produkty, które zawierają kalorie. Pamiętajmy jednak, że głodzenie się i spożywanie tylko wody przez dłuższy czas może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Brak dostarczania pokarmu a wraz z nim niezbędnych składników mineralnych i witamin może prowadzić do złego stanu organizmu. Regularne spożywanie posiłków przy zmniejszonej kaloryczności jest najkorzystniejszą drogą do redukcji masy ciała. Woda w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana, pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami.

Woda pomaga zmaksymalizować wydajność fizyczną. Kilka minut cardio może sprawić, że poczujesz jakbyś nie pił wody od kilku godzin. Nawodnienie organizmu to również wzmocnienie siły i wytrzymałości. Zaleca się picie wody po kilka łyków co kilkanaście minut, dzięki czemu będziemy skoncentrowani i zwiększymy poziom energii niezbędnej do ćwiczeń. Bez wody organizm nie jest w stanie przeprowadzić wielu przemian metabolicznych, w tym spalać zbędnych kalorii. Woda jest niezbędna nie tylko przy redukcji masy ciała, ale także przy oczyszczaniu organizmu.

Spożywanie wody wspiera chudnięcie. Osoby z nadwagą i otyłością często mają problem ze stawami i ich obciążeniem, co może skutkować problemami z wykonywanie ćwiczeń. Badanie wykazuję powiązanie spożycia wody z utratą większej masy ciała co pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i zmniejszenie problemu ze stawami. Płyn (woda) aktywuje metabolizm co przekłada się na poziom energii i chęć do ćwiczeń.

Woda w diecie – kto powinien pić dużo wody?

Opiszmy w skrócie kto powinien szczególnie zwrócić uwagę na ilość spożywanej wody?

  • osoby, które przebywają większą część dni w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimy i okresu grzewczego, niedobór wody w tym przypadku może skutkować suchością nosa, ust i oczu. Wysuszone błony śluzowe są cennym kąskiem dla wirusów i bakterii.
  • dzieci, które często bawią się na dworze lub są pochłonięte zajęciom sportowym – często nie zwracają uwagi na objawy suchości i odwodnienia,
  • kobiety w ciąży, aby dostarczyć odpowiednich mikroelementów i witamin do łożyska,
  • osoby spożywające duże ilości błonnika, głównie w warzywach i owocach. Błonnik wymaga zwiększonej ilości płynów.
  • osoby, które spożywają dużo ilość kawy lub alkoholu. Używki te wypłukują wodę, która należy uzupełniać.
  • osoby pracujące fizycznie, trenujące sporty siłowe lub cardio – woda jest niezbędna przed, w czasie i po treningu lub pracy.
  • osoby przed posiłkiem. Szklanka wody przed jedzeniem wzmaga apetyt i pomaga strawić spożywany pokarm.

Woda w diecie jest absolutnie niezbędnym i kluczowym elementem diety i naszego codziennego żywienia. Bez niej człowiek i każdy organizm na planecie nie może prawidłowo funkcjonować. Odpowiednie nawodnienie organizmu przynosi wiele korzyści, opisanych w artykule, zarówno w codziennym życiu jak i podczas ćwiczeń i treningów. Zaczynajmy dzień od szklanki czystej i orzeźwiającej wody, która pozwoli organizmowi rozpocząć dzień, rozkręci i rozrusza nasze wewnętrzne funkcję. Ważne jest również uzupełnianie wody w ciągu dnia, dzięki niej możemy z energią i pełnią sił iść przez dzień.

Obraz Arek Socha z Pixabay
Obraz congerdesign z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Jak schudnąć z brzucha?

Do czego potrzebna nam jest witamina K?