Zdrowe nawyki osób, które się nie starzeją

Zdrowe nawyki to nawyki które pomagają nam w życiu – zdrowszym, spokojniejszym, pełnym wigoru i chęci do osiągania kolejnych celów i marzeń.

Coraz więcej lekarzy i dietetyków dochodzi do wniosków, że gdy naszym głównym celem jest dłuższe i zdrowsze życie, musimy spędzać więcej czasu na kultywowaniu wymienionych poniżej 5 zdrowych nawyków. Wszystkie one są wspólne dla ludzi, którzy się nie starzeją – a przynajmniej wyglądają i czują się jakby się nie starzeli. Pamiętajmy, nigdy nie jest za późno na zmianę.

Zdrowe nawyki – sumienność

Okazuje się, że osoby, które żyją długo, mają tendencję do pielęgnowania jakości i sumienności w swoim życiu. Sumienność jest cechą życiową bycia zorganizowanym, ostrożnym i pracowitym. Osoby świadome mają bardzo często skłonność do dokonywania zdrowszych wyborów. Wybiorą sałatkę, a nie hamburgera. Zamiast siedzieć w barze do jego zamknięcia, wychodzą aby móc rano wcześniej wstać i poćwiczyć. Bardzo często te osoby mają wielu przyjaciół.

Jeżeli teraz masz problem z „sumiennością” nigdy nie jest za późno na zmianę. Zacznij od porządków w skarpetkach w szafie, następnie podnieś poprzeczkę i zorganizuj swoją kuchnię. Jeżeli masz rano spotkanie, przygotuj ubrania już wieczorem – przykładów można mnożyć.

Siła pozytywnego myślenia

Zdrowe nawyki to również kultywowanie pozytywnego myślenia w naszym życiu. Niewątpliwie wpływa ono na nasze zdrowie psychiczne, które znów wpływa na nasze ciało. To jak o nie dbamy, czy to poprzez diety, zbilansowane odżywiane się czy sport jest często związane z tym jak o sobie myślimy. W badaniu z 2019 stwierdzono, że optymizm jest związany z dłuższym życiem, a nawet zwiększa długość życia.

W związku z tym, jeżeli zakładamy, że długie i szczęśliwe życie jest dla nas ważne musimy kultywować pozytywne myślenie i spokojnie usposobienie. Bardzo często to może oznaczać pracę na zmianą naszej osobowości (badania wskazują, że osobowość rzeczywiście można zmienić). Jeżeli na razie na tym polu Ci nie idzie, warto poczekać, ponieważ natura ludzka ma tendencję do zmiany z wiekiem „w kierunku mniej neurotycznej i bardziej spokojnej”. Warto nad tym pracować, jeżeli może to zapewnić dłuższe życie.

Relacje osobiste

Chociaż to jak długo żyjemy i czy dobrze się starzejemy po części jest dziedziczone, badania sugerują, że geny stanowią tylko 20-30 % całego obrazu. Coraz częściej uważa się że jakość naszych relacji jest równie ważna. Rzeczywiście badania z 2020 pokazują, że samotność i izolacja społeczna jest związana z większym stanem zapalnym. Choroby serca, rak czy cukrzyca to często skutki stanów zapalnych. Dolegliwości te mogą skrócić nasze życie a i na pewno wpłynąć na jego jakość. Ok. 40% dorosłych Amerykanów w wieku ok. 60 lat czuje się samotnych.

Aby wyjść z poczucia izolacji, zalecić można priorytetowe traktowanie bliskich relacji osobistych, szczególnie z partnerem. Określanie priorytetów oznacza podejmowanie wspólnych wysiłków, aby uszczęśliwić się nawzajem. Rozmowa o dobrych, miłych sytuacjach i sprawach, które zdarzają się w Twoim codziennym życiu, wspólne robienie fajnych rzeczy i radzenie sobie z konfliktami jest niezmiernie ważne w celu osiągnięcia długowieczności.

Zdrowe nawyki – sieć przyjaciół

Oprócz unikania alkoholu i tytoniu, inwestowanie w życie towarzyskie może być najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojej długowieczności – twierdzą specjaliści. Posiadanie silnej sieci wsparcia społecznego (tj. osób, do których możesz się zwrócić po wsparcie emocjonalne, społeczne a nawet finansowe – w razie potrzeby) związane jest ze zmniejszeniem nawet o 50% ryzyka przedwczesnej śmierci. Wiele osób nie ma takiej sieci przyjaciół, co jest niefortunne, ale zawsze możliwe do naprawienia. Kontaktujmy się z przyjaciółmi i planujmy spotkania – nawet w obecnej sytuacji pandemii.

Jeżeli czujesz, że brakuje Ci przyjaciół zawsze możesz otworzyć się na poznawanie nowych ludzi poprzez zajęcia, które naprawdę lubisz. Jeżeli czujesz, że nie masz czasu, połącz np. ćwiczenia z kontaktami społecznymi.

Pomoc innym

„Pomoc innym osobom redukuje stres… i powoduje zmiany psychologiczne w naszych ciałach. Zmiany te poprawiają nasze zdrowie. Gdy pomagamy i widzimy uśmiech na twarzach innych ludzi, sami czujemy się lepiej. Mniej stresu, uśmiech na naszych twarzach, dobre samopoczucie – pomaga w dłuższym i spokojniejszym życiu. To wszystko wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie stanów zapalnych w ciele, co skutkuje dłuższym i zdrowszym życiem.

Lekarze, psycholodzy rekomendują praktykowanie aktów życzliwości. Okazuje się, że wolontariusze mają bardzo często mniejszy poziom białka c-reaktywnego, znacznika stanów zapalnych w organizmie. Okazuje się, że nawet darowizny potrafią dokonać zmian w naszym ciele.

Obraz Free-Photos z Pixabay
Obraz Anemone123 z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Zdrowe jelita – zdrowy organizm

Woda w diecie – jej rola i właściwości