Dobry sen – 9 rutyn wieczornych, które pomogą Ci w śnie

Dobry sen to podstawa zdrowego tryby życia. Jeżeli przez dłuższy czas pomijamy i zaniedbujemy sen może to skończyć się bardzo źle. Nerwice, zmęczenie, choroby czy nawet cukrzyca może być skutkiem braku i niedoboru snu. Warto zadbać o sen, w poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci przygotowanie się do snu i maksymalizację pozytywnego wpływu snu na nasze życie.

Przygaś światła

Ponieważ światło wpływa na produkcję melatoniny w naszych ciałach, w dzisiejszych czasach może być szczególnie trudno, aby uzyskać naturalne wskazówki, aby iść już spać. Często siedzimy do późna z zapalonymi światłami, gdy na zewnątrz już wieczór i słońce zaszło. Aby łatwiej przyzwyczaić i przygotować organizm do snu można zainstalować przygaszacz światła, aby stworzyć „sztuczny zachód słońca” w domu. W ten sposób naśladować poziom naturalnego światła na zewnątrz. Gdy robi się ciemniej i u nas w mieszkaniu poziom światła jest zmniejszany.

Najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu produkcji melatoniny jest przebywanie na świetle dziennym ile się da w ciągu dnia, a po zachodzie słońca ściemniać światło przyzwyczajając organizm do ciemności.

Dobry sen – medytuj

Co do prostych rytuałów przed snem, skupienie się i wygospodarowanie kilku minut na medytację każdego wieczoru może być niezmiernie pożyteczne, aby uspokoić umysł i ciało i przygotować się do snu. Medytacja pozwoli wyciszyć organizm i mózg po dniu pełnym zgiełku i ciągle pędzącego wkoło świata. Jeżeli nie wiesz jak zacząć to w internecie istnieje wiele filmów instruktażowych, które ułatwiają i podpowiadają to zacząć medytować. A jeżeli medytacja nie jest dla Ciebie, wystarczy wyciszyć organizm i poleżeć o niczym nie myśląc. Każda taka czynność, która potrafi nas wyciszyć i uspokoić jest fantastycznym rozwiązaniem zaraz przed snem.

Posłuchaj muzyki

Jako że kluczem do dobrego snu jest zrelaksowanie się i wyciszenie głowy, dlaczego słuchanie muzyki nie powinno być czynności, która Ci to ułatwi. Jeżeli jesteś w stanie i lubisz słuchać muzyki uspokajającej i wyciszającej – śmiało, rób to. Spędzenie trochę czasu przy dobrej muzyce jest wspaniałą czynnością którą można dodać do codziennych rytuałów przed snem. Wybierz rodzaj muzyki, który Ciebie relaksuje i powtarzaj czynność codziennie.

Poczytaj książkę

Czytanie książek od zawsze było uważane na czynność, która potrafi bardzo uspokoić. Osoba która czyta zapomina o otaczającym świecie i związanymi z nim problemami. Skupia się na treści książki, dzięki czemu mózg odpoczywa mimo że analizuje treść lektury. Jeżeli preferujesz trochę bardziej angażujące czynności przed dobrym snem spróbuj umilić sobie codzienne wieczory właśnie przy lekturze i dobrej książce. Proponujemy oczywiście książki papierowe, tradycyjne, wydrukowane. Te cyfrowe, na tabletach czy czytnikach emitują światło które nie sprzyja przygotowaniom do snu. Światło to może mieć negatywny wpływ na sen . Inną możliwością jest słuchanie opowieści i audiobooków.

Dobry sen – ustaw alarm

Dobry sen i ustawienie alarmu może być tą czynnością w codziennej wieczornej rutynie, która może być najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość snu. Jeżeli nauczysz organizm, że po ustawieniu alarmu i wyłączeniu telefonu codziennie o tej samej porze zasypiasz organizm się przyzwyczai. Rutyna zasypiania codziennie powtarzana spowoduje, że będziesz codziennie wyspana i z radością będziemy wstawać na następny dzień. Pojedynczą czynnością, którą każdy może zrobić dla swojego zdrowia to ustalenie porannej godziny wstawania i trzymania się tej pory codziennie, nawet w weekendy. Powtarzalność jest dla organizmu ważną rzeczą, dzięki której się wyśpi i przygotuje na nowy długi dzień.

Wyłącz ekrany

Niebieskie światło emitowane z ekranów ma negatywny wpływ na produkcję melatoniny, dlatego zawsze słyszymy o tym, żeby przed spaniem wyłączyć monitory, telewizory i smartfony. Melatonina, naturalny hormon powodujący senność zostaje zaburzony poprzez to światło, a jest on niezbędny do dobrego i spokojnego snu. W ostateczności jeżeli już musisz korzystać z telefonu ważne jest aby uruchomić tzw. tryb nocny. Jest to nowa funkcja w nowszych telefonach, która niweluje niebieskie światło i przyciemnia ekrany urządzeń.

Weź ciepłą kąpiel

Ciepła kąpiel lub prysznic około godzinę lub dwie przed pójściem do łóżka może czynić cuda. Pomaga się zrelaksować, ponieważ obniża temperaturę ciała. Dzięki czemu ułatwia Twojemu ciału przygotowanie się do snu. Podgrzanie w kąpieli a później obniżenie temperatury poza kąpielą w naturalny sposób pobudza i przygotowuje ciało do nocy. Dobry sen i ciepła kąpiel idą w parze.

Dobry sen – napij się wody

Nawodnienie organizmu pełni istotną rolę w jakości snu i ilości energii na następny dzień. Wydzielamy pot i tracimy wilgotność w czasie nocy, pójście spać spragniony i nienawodnionym może zakłócić sen. Ważne jest również nawodnienie w czasie całego dnia, ponieważ wypicie dużej ilości wody zaraz przed snem może skutkować częstymi wizytami w toalecie w ciągu nocy. Prawdę mówiąc, jeżeli jesteś konsekwentny w ciągu dnia i pijesz duże ilości wody, najlepiej godzinę przed zaśnięciem już ograniczyć spożycie.

Ustal priorytety na jutro

Spokojny i dobry sen można tez osiągnąć poprzez czynność pisania. Najlepszym sposobem przygotowania się na następny dzień jest spisanie spraw do załatwienia na papierze. Już w momencie pisania organizm przestaje się martwić tym, że trzeba coś rano pamiętać. Ułatwi to zaśnięcie poprzez oczyszczenie głowy z myśli. Spisanie zadań na jutro nie tylko spowoduje większą produktywność, ale też spokój ducha. Badania wykazują, że osoby spisujące wieczorem listy do zrobienia na następny dzień zasypiają wcześniej.

Na zakończenie ważne żeby pamiętać, że sen to niezbędny element każdego tryby życia, szczególnie tego zdrowego. W czasie nocy nasz organizm odpoczywa, zbiera siły na następny dzień, regeneruje się czy też nawet spala tkankę tłuszczową. Zadbanie o dobrą jakość należy do nas i to nam najbardziej powinno na tym zależeć.

Obraz fengye775210 z Pixabay
Obraz LUM3N z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Zdrowe jelita – zdrowy organizm

Woda w diecie – jej rola i właściwości