Nadwaga – 9 leniwych sposobów na zmniejszenie wagi

Nadwaga i otyłość to coraz większa plaga naszych czasów. Z dnia na dzień coraz większa liczba osób zaczyna borykać się z dolegliwościami wynikającymi ze złego odżywiania się, niezbilansowanej diety i braku ruchu. Nadwagę można prosto zrozumieć jako nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, która przekracza optymalne zalecenia zdrowotne. Bardzo często nadwaga i otyłość staje się typową cechą w populacjach, gdzie nie ma problemów z brakiem żywności i dominuje styl życia pozbawiony aktywności fizycznej.

Nadwaga wiąże się z szeregiem problemów i dolegliwości – choroby serca, miażdżyca, rak czy cukrzyca to kilka z licznych chorób, które dotykają osoby z otyłością. Jeżeli borykasz się z problemem nadwagi i chcesz wziąć za siebie odpowiedzialność poniżej poznasz 9 prostych sposobów na zmniejszenie wagi.

Noś wygodne ubranie

Zapomnij o krawacie i garniturze, zostaw szpilki w domu i wykorzystaj każdy piątek. Badania wskazują, że codzienny strój w przeciwieństwie do tradycyjnego stroju biznesowego zwiększa poziom aktywności w codziennych czynnościach. Osoby uczestniczące w badaniu wykonali ok. 500 kroków więcej i spalili o ok. 25 kalorii więcej w dni gdy byli w jeansach a nie w marynarce. Faktycznie kalorie się sumują – to banalne, ale skuteczne. Naukowcy zauważają, że jeden dzień w tygodniu w pracy na luzie może pozwolić na spalenie ok. 6300 kalorii więcej w ciągu roku.

Nadwaga – pij wodę

Utrata wagi może być tak prosta jak wypicie szklanki wody. Oczywiście. Badania wykazały, że osoby które wypijały dwie szklanki wody przed jedzeniem straciły więcej wagi w ciągu 12 tygodni. Może być tak po prostu, ponieważ woda napełnia żołądek i mniej jemy, aby się nasycić. Naukowcy uważają także, że spożywanie wody która nie ma kalorii w przeciwieństwie do słodkich napojów pomaga w utrzymaniu smukłej sylwetki.

Żuj gumę

Żucie gumy nie sprawi tylko, że będziesz miał świeższy oddech. W rzeczywistości sztuczka ta pozwala na walkę z nadwagą. Ważne, aby guma była albo bez smaku albo bez cukru. Pozwala to zmniejszyć apetyt i zapobiec impulsywnemu jedzeniu i podjadaniu. Masz zachciankę? Masz dostęp tylko do niezdrowego jedzenia w tej chwili? Chwyć za gumę do żucia.

Zdrzemnij się

Jaki jest najlepszy sprzęt do ćwiczeń dla leniwych osób na diecie? Łóżko. Spanie pomaga w walce z nadwagą. W rzeczywistości zapewnienie odpowiedniej jakości snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowej utraty wagi. W nocy nasz organizm regeneruję się, wykorzystując do tego energię z kalorii, które spożyliśmy w ciągu dnia. Niedawne badanie wykazało, że słaby sen może osłabić utratę wagi nawet o 50%. Niewystarczający, niespokojny czy przerywany sen może wytrącić z równowagi hormony regulujące głód i łaknienie. Grelina hormon „jestem głodny” wzrasta, natomiast leptyna hormon „jestem najedzony” zmniejsza się. Wynikiem tych zmian jest większe spożycie jedzenia i kalorii.

Nadwaga – promuj zdrowie jedzenie

Większość z nas stosuję dietę see-food. To co widzisz i masz przed oczami to jesz. Jedzenie, które widzisz, to te, które jesz. Badania wykazują, że ludzie są bardziej skłonni do przejadania się małymi smakołykami z przezroczystych opakowań niż z nieprzezroczystych. Świadczy to o tym, że jak coś częściej widzisz tym bardziej skłonny jesteś do zjedzenia tego. Jednym z leniwych sposobów walki z nadwagą jest wykorzystanie ludzkiej preferencji, umieszczając zdrową żywność na pierwszym planie i w centrum uwagi. Jednocześnie warto ukryć słodkie i niezdrowe przekąski przed naszym wzrokiem. Ważna rzecz przy próbach walki z nadwagą to trzymanie się listy zakupów – nie możesz zjeść tego czego nie masz.

Posprzątaj biurko i otoczenie

Jedną rzeczą, która należy do leniwych sposobów walki z wagą to upewnienie się, że przekąski, które widzisz jako pierwsze na stole, biurku czy po otwarciu lodówki są zdrowe. Inną sprawą jest trzymanie złych produktów poza zasięgiem wzroku. Zwykły akt oglądania jedzenia – nawet na zdjęciu, wystarczy by zmienić korelacje hormonów w organizmie – może to spowodować uczucie głodu i chęć sięgnięcia po przekąski. Dlatego schowajmy te urocze miseczki cukierków, słoiki z cukierkami czy torebki chipsów w miejsca niewidoczne, a najlepiej ciężko dostępne. Ograniczymy w ten sposób, w miarę łatwy sposób ilość spożywanych kalorii.

Zainwestuj w przyprawy

Przyprawienie posiłków mielonym czarnym pieprzem i/lub czerwoną papryka nie tylko poprawia smak posiłków, ale pomaga w odchudzaniu. Badanie wykazało, że uczestnicy badania zjadali znacznie mniej jeżeli potrawa była aromatyczna i przyprawiona. Dodanie ziół i mieszanek przypraw do posiłku wspomaga odchudzanie.

Nadwaga i przekąski tylko popołudniu

Nie da się ukryć, że jesteśmy ciągłymi podjadaczami przekąsek. W rzeczywistości 75% z nas podjada co najmniej dwa razy dziennie. Przejadanie się i ciągłe podjadanie, skutkuje podnoszeniem poziomu insuliny – hormonu odpowiedzialnego za gospodarkę cukrową. Wiązane jest bardzo często z gromadzeniem tłuszczu w organizmie – otyłość i nadwaga jest głównym skutkiem. Najłatwiej jest obserwować zegar, ustalić sobie dokładne godziny jedzenia i pilnować tego. Pierwsze tygodnie mogą być cięższe, ale regularność przerodzi się w prosty nawyk o którym nawet nie będziemy musieli pamiętać.

Często obserwuje się, że osoby które podjadają rano spożywają w ciągu dnia więcej jedzenia i widać u nich mniejszy spadek wagi w ciągu roku w porównaniu z osobami, które podjadają popołudniu. Popołudniowe chrupanie wiązało się z nieco wyższym spożyciem błonnika jak i warzyw i owoców.

Poświęć czas na przyjemność jedzenia

Uważne i spokojne jedzenie sprawia, że staje się ono przyjemniejsze i na pewno pomaga w zapobieganiu przejadaniu się. Przede wszystkim musimy pamiętać, że gdy się spieszymy jemy coś na szybko to leptyna i grelina (hormony odpowiedzialne za uczucie sytości) nie zdąża zadziałać. Hormony mówią naszemu ciału że już zaspokoiliśmy głód. Jeżeli jemy szybko to skutkiem jest zjedzenie większej ilości kalorii niż było potrzebne. W jednym badaniu uczestników podzielono na dwie grupy: jedna grupa została wyznaczona do bardziej uważnego jedzenia batonika czekoladowego – stwierdzali, że batonik jest znacznie przyjemniejszy i bardziej aromatyczny niż grupa która zjadła batonik w szybkim tempie.

Obraz StockSnap z Pixabay
Obraz FunkyFocus z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Jak schudnąć z brzucha?

Zdrowe jelita – zdrowy organizm