Nordic walking, czyli jak trenować chodzenie z kijkami

Poprawa ogólnej kondycji, utrata kalorii (dla niektórych rzecz najważniejsza) a do tego odciążenie naszych stawów oraz całego kręgosłupa – to wszystko wyrażone w dwóch słowach, czyli po prostu Nordic Walking. Co to takiego jest?

Otóż nordic walking jest techniką maszerowania. Nieodłącznym elementem są specjalnie zaprojektowane do tego kije. Ktoś powie; nic prostszego, jednak prawda jest nieco inna, ponieważ takie maszerowanie z kijami w obu dłoniach, mimo, że wygląda na łatwiznę, to mimo tego wymaga odpowiedniej synchronizacji, czyli równoczesnej współpracy rąk i nóg.

Nordic walking – aspekty techniczne

Krok 1

Technika nordic walking jest sportem, ponieważ mamy w niej do czynienia z aktywnością fizyczną. Odzwierciedla ona naturalny chód człowieka, z tą różnicą, że ów człowiek w czasie swojego marszu porusza się z kijkami. Warto zrobić to tak, by nasz wysiłek, gdy już go podejmiemy okazał się skuteczny a do tego przyniósł nam oczekiwane rezultaty. Dlatego aspekty techniczne nordic walking warto sobie wpoić. Na początek dobrze jest zacząć trening bez kijków. Maszerujemy w ten sposób, że stawiamy długie kroki, począwszy od pięty. Patrzymy w dal i nie interesujemy się tym, co ewentualnie możemy znaleźć na ziemi. Plecy powinniśmy trzymać wyprostowane a ramiona rozluźnione.

Krok 2

Gdy już zrobiliśmy pierwszy krok, wówczas możemy sięgnąć po kijki. Mając na uwadze to, co napisane jest powyżej, zaczynamy się poruszać, tym razem już ciągnąc kijki za sobą. Pilnujemy się, by się nie garbić, by nasza sylwetka cały czas była wyprostowana, do tego dodajemy delikatne wymachy ramion – takie, jakbyśmy nic w dłoniach nie trzymali. Nasze dłonie mają być otwarte, nie ma potrzeby ani konieczności trzymania rękojeści kijka. Kijki mamy wprawić w ruch, bez wbijania ich w podłoże. Tym sposobem pokonujemy dystans wyliczony na około 500 metrów.

Krok 3

Jest jeszcze trzeci krok. Tym razem staramy się wbić kijek w podłoże, trzymając go za rękojeść. Odepchnięcie powinno być do tyłu, nie do dołu. Ręka, którą wysuwamy do przodu, nie powinna być wyżej niż na linii pępka. Miejsce, w którym wbijamy nasz kijek do nordic walking to około połowa kroku. Kij wbijamy w podłoże dłonią, którą zamykamy na rękojeści. Prostą ręką, która przechodzi przez linię biodra do tyłu, odpychamy się od podłoża na którym stoimy. Następnie otwieramy dłoń, puszczając kij i przenosimy go do przodu. Kijki wyposażone są w rękawiczki. Pozwalają na powrotny ruch naszej ręki bez trzymania rękojeści. Rękawiczka sprawia, że cały czas nasze kijki są przymocowane do dłoni. Groty, czyli ostre zakończenia kijków do nordic walking, zawsze powinny znajdować się nigdzie indziej jak tylko z tyłu. Warto jest o tym pamiętać.

Nordic walking – najpopularniejsza z form rekreacji

Nordic walking nie ma ograniczeń wiekowych. Sport ten mogą uprawiać niemalże wszyscy, w każdym wieku. Brak ograniczeń oraz łatwa dostępność sprawiają, że są to jego największe zalety. Nordic walking to nie jest zwykłym tradycyjnie rozumianym spacerem. Podczas marszu z kijkami, w to przedsięwzięcie angażujemy większą partię mięśni. Dzięki kijkom wchodzenie pod górkę, sprawia nam mniej trudności. Wchodzimy łatwiej i mamy lepsze tempo. Nordic walking spala też więcej kalorii niż tradycyjny spacer bez kijków. Sport ten nie jest obciążający dla naszych stawów, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko kontuzji. Mimo, iż uznaje się go za najprostszą formę aktywności, to jednak warto jest się niej zwyczajnie nauczyć. Do najczęstszych błędów, jakie można popełnić przy nordic walking, zalicza się:

  • krzyżowanie rąk,
  • jednostronny marsz,
  • zbyt krótkie lub zbyt długie kijki,
  • za duży pion w ustawieniu kijków,
  • niewygodny strój,
  • zbyt małe kroki,
  • brak rozgrzewki.

W sieci jest wiele ogólnodostępnych artykułów, które szczegółowo opisują technikę nordic walking tak, by miała ona pozytywny skutek dla naszego zdrowia, naszej kondycji oraz samopoczucia. Warto zapoznać się z tymi treściami, przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń. Warto zapamiętać, że brak znajomości z zakresu odpowiedniej techniki, może doprowadzić, wbrew pozorom, do wystąpienia groźnej, poważnej kontuzji.

Obraz Andrea Bohl z Pixabay
Obraz Sirpa P z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Zdrowe jelita – zdrowy organizm

Woda w diecie – jej rola i właściwości