Cholesterol – cała prawda

Cholesterol pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Prawdą jest jednak, że zbyt wysoki jego poziom może nam mocno zaszkodzić. Cholesterol występuje w dwóch różnych frakcjach – HDL – czyli tak zwany dobry cholesterol oraz LDL – czyli zły cholesterol. Duża szkodliwość nadmiaru frakcji LDL we krwi została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi i nie ma co do niej żadnych wątpliwości. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat rodzajów frakcji cholesterolu, roli w organizmie oraz sposobach na unormowanie jego poziomu.

Po co nam cholesterol?

Składnik ten w odpowiedniej ilości i przy zachowaniu prawidłowych proporcji pomiędzy frakcjami HDL i LDL jest naszemu organizmowi niezbędny. Jest on między innymi składnikiem tkanek oraz osocza krwi, gdzie ochrania krwinki przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Dostarcza nam również energii. Ponadto jest potrzebny do produkcji hormonów (w tym hormonów płciowych takich jak estrogeny oraz testosteron), witaminy D oraz kwasów żółciowych niezbędnych w procesie trawienia pokarmów. Wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, cierpi na podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Jego niedobór zdarza się niezwykle rzadko, jednak jeśli już wystąpi, może prowadzić do zaburzenia przebiegu wszystkich powyższych procesów, przebiegających w organizmie, a ponadto do zaburzeń pracy układu nerwowego. Przy zbyt niskim poziomie cholesterolu mogą pojawić się depresja i różne niepokojące symptomy związane z nieprawidłową pracą mózgu i całego systemu nerwowego.

Zły i dobry cholesterol – co wpływa na ich poziom?

LDL zwany popularnie złym cholesterolem odkłada się w ścianach tętnic i inicjuje stany zapalne. Prowadzi to nieuchronnie do rozwoju miażdżycy. Konsekwencje zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są zwiększone ryzyko zawał serca i udaru mózgu, niewydolność nerek spowodowana zniszczeniem ich drobnych naczyń krwionośnych, u mężczyzn występują problemy z potencją, z kolei u osób starszych na skutek miażdżycy naczyń mózgowych postępują demencja oraz otępienie, większe jest także ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

LDL

Do podwyższenia poziomu LDL dochodzi, kiedy spożywamy w diecie zbyt duże ilości produktów bogatych w cholesterol takich jak batony, cukierki, gotowe wyroby ciastkarskie, tłuste mięso i wędliny, duże ilości jaj, dania typu fast food zawierające znaczne ilości tłuszczów typu trans.

Ze zbyt wysokim poziomem LDL pomagają walczyć leki przepisane przez lekarza. Jednak kardiolodzy są jednomyślni co do tego, że kwestie kluczowe w unormowaniu cholesterolu w organizmie odgrywają odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Aby uniknąć kłopotów ze zdrowiem, warto zadbać o to, by całkowity poziom cholesterolu wrócił do normy. Przy jednoczesnym zwiększeniu udziału frakcji dobrego cholesterolu HDL.

HDL

HDL ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Wspomaga usuwanie szkodliwego cholesterolu LDL z naczyń krwionośnych i przesuwanie go do wątroby, w której rozstanie rozłożony na kwasy tłuszczowe. Wspomożemy ten proces, wprowadzając do naszej codziennej diety zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, sojowy, duże ilości świeżych warzyw i owoców, orzechy, pestki dyni i słonecznika, herbatki ziołowe i zieloną herbatę. Powinniśmy unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – na przykład wieprzowiny, wędlin, kiełbas, szynek, smalcu. Zastąpmy je chudym mięsem drobiowym i chudym nabiałem. Wykluczmy również z diety lub mocno ograniczmy ciastka, ciastka, pączki drożdżówki zawierające utwardzone margaryny bogate w szkodliwe tłuszcze trans. Tradycyjne słodycze warto zastąpić słodkimi świeżymi lub suszonymi owocami, musami owocowymi lub galaretkami.

Dbajmy o swoje zdrowie i raz do roku badajmy poziom cholesterolu we krwi. Zwróćmy na to szczególną uwagę, jeśli w rodzinie były przypadki miażdżycy, udarów mózgu lub zawałów serca. W grupie podwyższonego ryzyka są również osoby otyłe oraz palacze i osoby nadużywające alkoholu. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego we krwi powinien wynosić mniej niż 190 mg/dl, w tym zły cholesterol LDL poniżej 100 mg/dl; a dobry cholesterol u mężczyzn powyżej 40 mg/dl, a u kobiet powyżej 46 mg/dl.

Obraz ds_30 z Pixabay
Obraz Myriams-Fotos z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Do czego potrzebna nam jest witamina K?

Zdrowe jelita – zdrowy organizm