Siemię lniane i jego lecznicze właściwości

Siemię lniane – nasiona i pestki choć są niepozorne i małe to są skarbnicą cennych dla zdrowia minerałów, makroskładników i witamin. Można je dodawać do potraw lub podjadać, gdy mamy ochotę na drobną przekąskę. Tak samo jak orzechy, nasiona posiadają niezliczoną ilość witamin i składników mineralnych. Dodatkowo dostarczają więcej pełnowartościowego białka dzięki kompletowi aminokwasów egzogennych. Jakie nasiona warto jeść? Czy siemię lniane jest ziarnem przeznaczonym do spożycia? Jakie ma składniki i jak wpływa na nasze zdrowie? Zapraszamy.

Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane to ziarna lnu pospolitego o brązowym lub złotawym kolorze. Często z nasion tych wytwarza się olej. Te oleiste ziarna zaliczane są do zdrowej żywności, o bardzo cennych właściwościach prozdrowotnych. Siemię może być sprzymierzeńcem w odchudzaniu, w walce z otyłością i nadwagą. Potwierdzono działanie zmniejszające ryzyko zachorowań na raka, a swoje działania przeciwnowotworowe zawdzięczają kwasom tłuszczowym ALA. Ziarno to jest prawdziwym przyjacielem zdrowia, wspierając układ pokarmowy. A jak wiadomo zdrowe jelita i układ pokarmowy to ważny czynnik utrzymania zdrowia. Wpływają na ochronę układu trawienia działając osłaniająco na żołądek i jelita, regulując przy tym pracę jelit.

Siemię ma zbawienny wpływ na nasze włosy, paznokcie i skórę, to dzięki bogactwu cynku i tiaminy (witaminy B1). Jest to najlepsze źródło lignanów – naturalnych związków chemicznych estrogenopodobnych pochodzenia roślinnego. Nasiona posiadają właściwości regulujące gospodarkę hormonalną właśnie dzięki lignanom. Są one przeciwutleniaczami (antyoksydantami) i posiadają zdolności antynowotworowe. Siemie lniane właśnie dużą część swoich właściwości prozdrowotnych zawdzięcza lignanom.

Siemię lniane – składniki i wartości odżywcze

Błonnik jest jednym z najważniejszych składników siemienia lnianego i stąd pochodzą jego główne właściwości lecznicze. Bogate w błonnik ziarna siemienia działają bardzo korzystnie na florę bakteryjną jelit. Błonnik stanowi ponad 1/4 masy nasion lnu. Nasiona zawierają błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Błonnik rozpuszczalny ma właściwości żelujące – po posiłku dłużej odczuwamy sytość, a nasze jelita i ścianki żołądka osłonięte są przez żel błonnikowy. Błonnik nierozpuszczalny wiąże wodę i powoduje zwiększenie objętości pokarmu, usprawniając w ten sposób jelita i ich pracę. Wskazuje się również na jego korzystny wpływ na obniżanie poziomu i stężenia glukozy, ale również i cholesterolu we krwi.

Drugim ważnym składnikiem to tłuszcze, a w szczególności kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3. Kwasy omega 3 regulują mechanizm homeostazy organizmu. W profilaktyce wielu chorób przewlekłych zaleca się wzbogacanie diety o produkty zawierające te kwasy. Siemię lniane jest świetnym produktem na takie właśnie sytuację. W kilku badaniach stwierdzono działanie przeciwnowotworowe i spowalniające starzenie się komórek.

Nasiona lnu zawierają duże ilości witaminy B6, C, E i kwasu foliowego. Znajdziemy w nim spore pokłady minerałów, w tym żelaza, cynku, fosfory, wapnia i magnezu. Już 100 g siemienia dostarcza nam ok. 100 % dziennego zapotrzebowania na magnez. Wcześniej wspomniane lignany też są znaczącym składnikiem tych nasion.

Warto wspomnieć również, że ziarenka siemienia zawierają aminokwasy (fenyloalanina, tryptofan, lizyna), sterole roślinne, które są związkami chroniącymi przed wolnymi rodnikami, ale również substancje śluzowe. Substancje śluzowe, które są obecne w nasionach lnu i zmielonym siemieniu lniany, po dodaniu wody uwidaczniają się tworząc lepką konsystencję. Śluz roślinny bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy i trawienny.

Właściwości lecznicze

Potwierdzone właściwości prozdrowotne nasion lnu powodują, że są one polecane na wiele problemów zdrowotnych. Bogactwo składników, szczególnie błonnika i minerałów zapewnia, że każde spożycie nasion wniesie do organizmu dużo cennych witamin i pomoże przywrócić równowagę fizjologiczną organizmu.

Warto skorzystać z siemienia lnianego, gdy mamy problemy z refluksem. Korzystne działanie nasion na układ pokarmowy obejmuje problemy jelitowo-żołądkowe, a to dzięki substancjom śluzowym które zawiera. W przypadku refluksu śluz chroni śluzówkę, zmniejsza pieczenie w przełyku i łagodzi dolegliwości bólowe układu pokarmowego. Śluz stanowi pożywkę dla dobrych bakterii, które żyją w naszym przewodzie pokarmowym.

Cholesterol

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zawartości cholesterol LDL jest dostarczanie większej ilości błonnika. Jedzenie siemienia lnianego to jeden ze sposobów na uzyskanie dodatkowego źródła błonnika. Badania wskazują, że dieta która zawiera siemię lniane może w naturalny sposób obniżać poziomy cholesterolu we krwi. W badaniu brały udział trzy grupy osób. Okazuje się, że grupa osób, które spożywały pokarmy z błonnikiem (głównie z siemieniem lnianym) obniżyły poziom cholesterolu i cholesterolu LDL o ok. 12 -16 %. Badania wykazały, że codzienne spożywanie napojów z siemienia lnianego pozwoliło na obniżenie wskaźnika BMI i ciśnienia krwi.

Nasiona lnu wpływają bardzo korzystnie na wygląd włosów, zapobiegają wypadaniu i przyspieszają ich wzrost. Pomaga zarówno spożywanie naparu, ale lepszym rozwiązaniem jest sporządzanie maseczki lub odżywki. Dzięki odżywce włosy staną się gładkie i jedwabiste w dotyku, zmniejszy się ich skłonność do przetłuszczania i łamania. Włosy nawilżone i łatwiejsze do rozczesywania to też skutek dodania w swojej diecie siemienia lnianego.

Odchudzanie

Siemię lniane a odchudzanie. Czy o możliwe? Ależ oczywiście. Błonnik zawarty w nasionach lnu reguluje perystaltykę jelit i zwiększa objętość pokarmową żołądka, przez co czujemy dłużej sytość i nie podjadamy pomiędzy posiłkami. Mamy mniejszą skłonność i chęć na słodycze, które jak wiemy są jedną z przyczyn wzrostu wagi. Regularność wypróżnień i uczucie sytości po posiłku sprawiają, że siemię lniane wspomaga procesy odchudzania. Przy odchudzaniu warto także wspomnieć o pomocy ziarenek lnu przy kontroli i obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Błonnik oraz lignany zawarte w nasionach obniżają poziomy cukru. Osoby z cukrzycą typu 2, które przyjmowały 10 – 20 g mielonego siemienia zanotowały spadek glukozy do 20%.

Kwasy tłuszczowe omega-3, w dużej ilości zawarte w siemieniu lnianym mają też korzystny wpływ na funkcje poznawcze u osób cierpiących na różne formy zaburzeń poznawczych. Istnieje wiele danych, które wskazują że te kwasy obniżają objawy depresji oraz zachowań agresywnych. Pewne korzyści omega-3 odnotowano też przy zaburzeniach rytmu serca oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów. Profilaktyka nowotworowa to też jedna z właściwości nasion lnu. Przeciwutleniacze, które dostarczamy do organizmu w formie witaminy C i E, a także fitoestrogeny zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.

Hormony

Lignany lniane zawarte w siemieniu lnianym mogą pomóc w jeszcze jednym problemie, a chodzi tu o problemy hormonalne. Ograniczają objawy towarzyszące wysokiemu lub za niskiemu stężeniu estrogenów w organizmie. Ograniczając w ten sposób ryzyko zmian nowotworowych w jajnikach i piersiach. Siemie lniane zalecane jest też kobietom w okresie menopauzy, jak i w okresie pomenstruacyjnym.

Siemię lniane znane jest ze swoich właściwości leczniczych. Zawdzięcza je swojemu bogactwu w substancje odżywcze, witaminy, makro i mikroelementy. Związane to jest z obecnością w nim błonnika jak i nienasyconych kwasów omega-3. Spożywanie i dodanie nasion lnu w codziennej diecie może mieć szerokie działanie wspomagające fizjologię organizmu. Siemię lniane jest uważane za żywność funkcjonalną o szerokim obszarze działania głównie dzięki czterem kluczowym składnikom: kwasowi alfa-linolenowego, lignanów, antyoksydantów i wspomnianego wcześniej błonnika. Dlaczego z tego nie korzystać?

Obraz alexdante z Pixabay
Obraz Pezibear z Pixabay

Powiązane

Ćwiczenia – 7 sygnałów, że powinieneś ćwiczyć więcej

Jak schudnąć z brzucha?

Do czego potrzebna nam jest witamina K?